Novinky
26.05.2019
Velkoobchodní ceny baterií Exide, Trojan, Sonnenschein
Sortiment trakčních akumulátorů značky EXIDE, Trojan a Sonnenschein můžeme prodejcům a zákazníkům odebírajícím větší množství, nabídnout za velmi výho... číst celé
21.02.2019
ELEKTROMOBIL Z ROKU 1899
  Elektrické auto z roku 1899   Automobil Egger Lohner Mylord Coupé byl jedním z prvních elektro automobilů Světa. Značka LOHNER, která započala ... číst celé
21.02.2019
Sleva 40% z ceníkových cen FG-forte baterie
Do vyprodání letních zásob sleva až 40% z ceníkových cen na Baterie FG-forte pro cyklické (trakční - pohonné baterie jako jsou manipulační technika,el... číst celé
Zobrazit všechny novinky


 1. Úvod
 2. OBCHODNÍ PODMÍNKY
 3. záruční doba“ vs. životnost
Záruční doba versus životnost akumulátoru

 

Záruka na baterie - 6 měsíců nebo klasicky 24 měsíců ??

 

 

V první řadě si musíme uvědomit rozdíl v pojmech „záruční doba“ a „životnost“. U baterií, ale třeba i žárovek a jiných věcí, je nutno tyto pojmy rozlišovat. Životnost výrobku může být kratší, ale i delší než záruční doba. Záleží především na frekvenci používání výrobku.

Na baterie se vztahuje záruční doba v trvání 24 měsíců, stejně jako na jakékoli jiné spotřební zboží. Záruční dobu ovšem nelze zaměňovat za životnost výrobku.

Životnost baterie je nejčastěji spjata s počtem nabíjecích cyklů, což se ovšem velmi špatně počítá a dokazuje. Proto se většinou používá paušální doba životnosti 6 měsíců. Jedná se ale o životnost baterie nikoli o její záruční dobu!

Co to znamená v praxi? Pokud budete po roce užívání notebooku reklamovat baterii, že vydrží pouze 20 minut, tak s reklamací neuspějete. Pokud vám ovšem baterie po roce užívání např. vyteče, jedná se o vadu materiálnu nebo provedení a v tomto případě by měla být reklamace uznána.

Záruční doba na baterie je tedy 24 měsíců, ale nevztahuje se na pokles kapacity, která je způsobena běžným užíváním.

 

Jak prodloužit životnost baterie

Dnes nejpoužívanějšími typy baterii jsou tzv., Li-Ion nebo Li-pol akumulátory. Pro ně platí dvě základní pravidla:

 • Nenechávejte zbytečně dlouho plně nabité nebo úplné vybité baterie stát.
 • Nevybíjejte do úplného vybití (tzn. když váš mobil nebo notebook nahlásí, že je baterie vybitá, nesnažte se ji zbytečně úplně vybít) – je mnohem lepší ji dvakrát vybít na 50% než jednou na 0%.

Když to shrneme do jedné věty, tak nejlepší co můžete pro svůj akumulátor udělat je: nikdy ho nevybíjet na doraz a dobíjejte stále a kdykoliv jenom je to možné. O ostatní se postará v akumulátoru vestavěná elektronika.

Co se týče olověných akumulátorů, ale i obecně všech typů LiFePO4,Gelové olověné, AGM olověné, vždy je nutné postupovat dle pokynů uvedených v záručním listě výrobce vašeho akumulátoru.

Zdroj: https://www.vadne.cz/produkty/zaruka-na-baterie/

 

Nezisková organizace Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace (SOS) zveřejnila zprávu, v níž upozorňuje na záruky na baterie do notebooků, které u některých prodejců či výrobců nedosahují zákonného minima dvou let.

Podle SOS přitom jde o záměnu záruky a životnosti – ta totiž u zboží tohoto typu nemusí dosahovat zmíněných dvou let. To prodejce či výrobce neopravňuje ke krácení záruky, zároveň však na baterii, která ztratí kapacitu běžným užíváním, nelze uplatnit reklamaci.

SOS uvádí, že podle nového občanského zákoníku je kupující oprávněn reklamovat vady, které se u spotřebního zboží vyskytnou v době dvaceti čtyř měsíců od zakoupení. Snižování kapacity však podle SOS není vadou, nýbrž přirozenou vlastností baterie.

Záruka se samozřejmě vztahuje i na baterii notebooku, kdy životnost baterie může být i nižší než zákonná záruční doba. V tom případě se může stát, že baterie dosáhne své životnosti, a přesto ji nelze reklamovat jako vadnou,“ uvedla Gerta Mazalová, předsedkyně SOS.

Pokud tedy koupím notebook, kde je uvedena životnost baterie například na úrovni výdrže rok a půl, po uplynutí této doby již nemohu reklamovat, že baterie nevydrží. Je to otázka dokazování a pravděpodobně znaleckého posudku,“ dodala.

Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ doplňuje, že životnost baterie lze dopočítat v závislosti na míře používání notebooku.

Většina článků určených pro notebooky garantuje spolehlivost baterie až do 500 nabíjecích cyklů. Po tomto počtu může kvalita článku výrazně klesnout a výdrž baterie je podstatně nižší,“ uvedl.

Pokud je počítač využíván pro pracovní účely, a to 50 týdnů v roce, pak při počtu 5 pracovních dní a jednom nabíjecím cyklu za den vychází životnost přesně na 2 roky a odpovídá záruční době. Pokud je však používán k práci i zábavě a nabíjí se častěji, může se životnost baterie zkrátit na jediný rok.

Zdroj: Sdružení obrany spotřebitelů – AsociaceKontaktujte nás
Provozní doba: 

Po - Čt   8:00 - 15:00, Pá   8:00 - 14:00

e-mailový kontakt obchod@bch-battery.cz 

David Jakubec - Battery Charger CZ
Křtomil 69 (Přerov) 

751 14 Dřevohostice
IČ: 73275344
DIČ: CZ8005295683

Telefonický kontakt  777 324 279

Proč nakupovat u nás
 • zákaznický servis
 • článkové trakční baterie přímo od výrobce 
 • vlastní servis pro 100% nabízeného zboží
 • poradenství, projekční činnost a revize
 • pečlivý osobní přístup k zákazníkovi
 • dodání zboží do 2 dnů
 • 100% zákazníků doporučuje e-shop

Battery Charger CZ   2009 - 2023